گلاسه: تیم ملی ایران با توجه به تساوی عراق و بحرین این فرصت را دارد تا به‌ عنوان صدرنشین راهی مرحله نهایی مقدماتی جام‌ جهانی شود، با این حال عملکرد ملی‌ پوشان همه را نگران کرده تا جایی که خیلی‌ ها می‌ گویند حتی اگر راهی مرحله نهایی شویم، شانس چندانی برای موفقیت نداریم، چرا که آنجا دیگر خبری از بحرین و عراق نیست و باید با بزرگان قاره مثل ژاپن، کره و استرالیا رقابت کنیم، آن هم درحالی که نمی‌ توانیم به‌ سادگی از پس تیم‌ هایی در حد بحرین بربیاییم.

ویلموتس بعد از بازگشت به ایران بلا فاصله به کشورش رفت، تیم ملی هم بازی دوستانه در پیش ندارد و شاهد یکی از بی‌برنامه‌ترین تیم‌ های ملی در تاریخ فوتبال ایران هستیم. همزمان نیز رسانه‌ ها دست به گمانه‌زنی زده و از فسخ قریب‌الوقوع قرار داد سرمربی بلژیکی خبر می‌ دهند، آن هم درحالی که به‌ تازگی بخش اعظم قرار دادش را بعد از یک قهر چند روزه دریافت کرده است.

فارس در این خصوص نوشت: «ویلموتس بلا فاصله بعد از بازگشت با تیم ملی به تهران، عازم بلژیک شد و شاید انتقادات فوتبالی‌ ها در ایران را چندان حس نکرد، اما بدون‌ شک در این راه فدراسیون متحمل انتقادات فراوانی شد. در این بین، مسئولان فدراسیون بلا فاصله با ویلموتس صحبت کرده و بعد از نشست هیات‌رئیسه، با این مربی تماس‌هایی را برقرار کردند و از وی خواستند به تمامی مباحث قرار دادی که در ابتدا امضا شده، متعهد باشد. ضمن آنکه با توجه به اهمیت دیدار های آینده تیم ملی، باید بیشتر در ایران حضور داشته باشد تا شرایط آماده‌سازی روند بهتری به خود بگیرد. در این بین، قرار است ویلموتس در هفته جاری درخصوص درخواست‌ های فدراسیون پاسخ نهایی را ارائه کند. باید دید درصورتی که ویلموتس نتواند خواسته‌ های فدراسیون را تامین کند یا درصورتی که با برخی درخواست‌ ها مخالفت کند، همچنان در تیم ملی ماندنی است یا خیر؟ شاید در این صورت فدراسیون که قویا تاکید به ماندن سرمربی تیم ملی در سمت خود دارد، دستی بازتر برای پایان همکاری با مربی بلژیکی داشته باشد.»

گلاسه هم با انتشار گزارشی از احتمال برکناری ویلموتس خبر داد و نوشت: «موضوعی که این روز ها حائز اهمیت شده است، مساله پروازی بودن یا نبودن ویلموتس نیست بلکه به وضعیت همکاری او با فدراسیون فوتبال باز می‌ گردد. سرمربی بلژیکی تیم ملی در شرایطی قرار گرفته که هر لحظه امکان قطع همکاری او با فدراسیون فوتبال وجود دارد. با وجود کسب نتایج نامطلوب، فدراسیون فوتبال هم بدش نمی‌ آید قرار داد این مربی به سمت فسخ برود تا بدون هزینه‌ دست به تغییر سرمربی بزند. در شرایط فعلی به نظر می‌ رسد فدراسیون فرصت مناسبی برای تغییر سرمربی تیم ملی دارد. فدراسیون فوتبال تا فیفادی بعدی که تیم ملی دیدار مقابل هنگ‌ کنگ و کامبوج را پیش‌رو دارد، چهار ماه زمان خواهد داشت و این فرصت مناسبی خواهد بود تا سرمربی جدید به شناخت خوبی از وضعیت تیم و رقبا برسد. ضمن اینکه دیدار های اصلی تیم ملی خرداد ماه 99 مقابل بحرین و عراق در تهران برگزار خواهد شد که به‌ نوعی سرنوشت صعود تیم ملی به مرحله سوم انتخابی جام‌ جهانی 2022 را مشخص می‌ کند. به نظر می‌ رسد فدراسیون فوتبال کار بسیار سختی هم برای انتخاب جانشین ویلموتس نداشته باشد. صحبت‌ هایی از برانکو ایوانکوویچ مطرح شده است تا سرمربی تیم ملی در جام‌ جهانی 2006 بار دیگر روی نیمکت تیم ملی بنشیند.»

تاج به قطعیت رسیده

پیگیری‌ های ما نشان می‌ دهد که رئیس فدراسیون فوتبال برای کنار گذاشتن سرمربی بلژیکی به قطعیت رسیده و به دنبال راهی است که طبق بندهای قرار داد، با کمترین هزینه، قرار داد ویلموتس را فسخ کند. نکته مهم این است که کسی از مفاد قرار داد باخبر نیست، با این حال منابع آگاه تاکید دارند عمر حضور مربی بلژیکی در فوتبال ایران اصلا زیاد نیست.

پرداخت 2 میلیون یورویی در ترکیه!

خبر مهم دیگر این است که طبق شنیده‌ های خبرنگار «گلاسه»، ویلموتس در ترکیه حدود دو میلیون یورو دریافتی از ایران داشته که البته این مبلغ برای وی و تمام دستیارانش پرداخت شده است. احتمالا با پرداخت این مبلغ کار برای قطع همکاری با مرد بلژیکی زیاد هم نباید سخت باشد مگر اینکه پای بندهای دردسر ساز در قرار داد به میان بیاید و عجیب هم نیست اگر بفهمیم این قرار داد هم مثل سایر قرار دادها (با خارجی‌ ها) کاملا به نفع طرف مقابل بسته شده باشد!