گلاسه: در لیست خرید بازیکنان استقلال گزینه‌ های متعددی دیده می‌ شود؛ لیستی که البته انتظار سرمربی این تیم را می‌ کشد. بدون شک تا زمانی که سرمربی استقلال معرفی نشود، جذب بازیکن هایی که در لیست قرار دارند ناممکن خواهد بود، اما این لیست را چه کسانی نوشته‌اند؟ در این باره خبرهایی در دست است. این لیست را چند نفر از مسئولان پشت پرده به‌همراه برخی بازیکنان استقلال تهیه کرده‌ اند تا اگر احیاناً استراماچونی برنگشت در راستای جذب آنها قدم‌هایی برداشته شود. البته چنانچه استراماچونی هم باز گردد باید در دایره همین بازیکن هایی که در لیست استقلال به اصطلاح پیش‌ نویس شده‌ اند، گام بردارد.

استقلال این اسامی را در لیست خود نوشته است: ارسلان مطهری، شهریار مغانلو، محمد طیبی (این بازیکن به سپاهان رفت)، عیسی آل‌کثیر، آیاندا پاتوسی و دو بازیکن خارجی که از سوی چند مدیر برنامه به باشگاه معرفی شده‌ اند. باشگاه استقلال اکنون در وضعیت معلق قرار دارد و با توجه به اینکه تکلیف سرمربی‌ او مشخص نیست پروژه مذاکره با این بازیکنان را به روز‌ های آتی موکول کرده است اما در هر حال چه استقلال سرمربی داشته باشد چه نداشته باشد، از ابتدای هفته جاری مذاکره با بازیکن هایی که در لیست قرارگرفته‌ اند آغاز خواهد شد.

برخی بازیکنان نیز نامشان از لیست خارج می‌ شود. داریوش شجاعیان و محسن کریمی مردانی هستند که به‌ دلیل مصدومیت نمی‌ توانند جایی در استقلال نیم‌ فصل دوم داشته باشند. مرتضی تبریزی هم به احتمال زیاد خواهد رفت و میلاد باقری نیز از فهرست کنار گذاشته شده است. این اسامی که از لیست استقلال خارج شوند، لازم است بازیکنان جدید به خدمت گرفته شوند اما سؤالی که در این میان به‌ وجود می‌ آید این است که آیا استقلال قصد دارد بر اساس نیاز‌ های فنی‌ اش بازیکن جذب کند یا صرفاً به‌جهت فشار‌ های هواداری و شایعات فضای مجازی این اسامی در لیست خرید قرار گرفته‌ اند؟

به این پرسش سرمربی آینده استقلال پاسخ خواهد داد و روشن خواهد کرد که چه بازیکن هایی را و برای کدام پست می‌ خواهد. استقلال در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن به یک مهاجم بیشتر نیاز ندارد و جذب بازیکن جدید در این پست نمی‌ تواند کمک قابل توجهی به استقلال کند به این دلیل که قائدی و دیاباته به‌ خوبی توانسته‌اند آن پست را بچرخانند و به مردانی تاثیر گذار و کلیدی بدل شوند.

بدون شک اگر گزینه‌ ای برای خط حمله استقلال جذب شود، در ترکیب اصلی جایی نخواهد داشت و صرفاً برای تقویت نیمکت خواهد بود اما به هر حال ماجرای استقلال در خط دفاع متفاوت با خط آتش است. استقلال در فاز دفاعی شرایط مناسبی را تجربه نمی‌ کند و در بازی‌ های نیم‌ فصل اول بارها در این پست ناهماهنگ جلوه کرد.

جذب یک مدافع در شرایط کنونی برای استقلال از هر چیز مهم‌ تر است. دو روز پیش خبری شنیدیم با این مضمون که مرتضی پورعلی‌گنجی با باشگاه السد به بن‌بست خورده و حتی احتمال جدایی‌ اش از این تیم می‌ رود. پورعلی‌گنجی بازیکنی است که اگر باشگاه استقلال مبالغ درخواستی‌اش را تأمین کند، بدش نمی‌ آید پیراهن استقلال را تن کند. این بازیکن که تجربه بازی‌ های متعددی در ترکیب تیم ملی دارد می‌ تواند در استحکام هرچه بیشتر خط دفاع استقلال بسیار مؤثر باشد و جای بازیکنی همچون عارف غلامی که در نیم‌ فصل اول نشان داد هنوز در حد و اندازه پوشیدن پیراهن استقلال نیست را پر کند.

غلامی البته در آینده می‌ تواند مدافع مطمئن‌تری برای استقلال باشد اما استقلال بخصوص در بازی‌ های لیگ قهرمانان آسیا نیاز به بازیکن هایی دارد که تجربه بیشتری داشته باشند. غلامی بخصوص در ارسال‌ ها ضعف‌ های مشهودی دارد و قادر به تشخیص و دفع صحیح توپ‌ های ارسالی نیست. غلامی هر اندازه روی زمین مدافع خوبی است به همان اندازه در بازی هوایی ضعف دارد و این قبیل مدافعان در بازی‌ های لیگ قهرمانان آسیا غالباً تیم‌ های خود را با مشکل مواجه خواهند کرد.